Sherlock och sångerskan
- Genre
- Opera, Barn och familj
- Datum
- 14 nov - 20 dec 2025
- Scen
- Verkstan
- Pris
- 180 kr
Sherlock Holmes knivskarpa slutledningsförmåga brukar få Londons skurkar på fall, men när den uppjagade Kungen en dag knackar på får den skicklige detektiven ett känsligt uppdrag som sätter hans rykte på spel.
Ett fotografi som avslöjar Kungens affär med sångerskan Irene Adler måste till varje pris hittas för att förhindra en utpressningssituation som på sikt kan hota freden i Europa. Analyser och observationer leder Sherlock på rätt spår men ibland tycks han ha vissa kunskapsluckor. Det tycker åtminstone hans kumpan Watson. Och kanske går det faktiskt att överlista den store detektiven?
Sherlock och sångerskan är ett nyskrivet verk för fyra sångare och fyra musiker, med jazziga rytmer, underfundig text och oväntade vändningar. Slagverkaren Lars Ljungberg debuterar som kompositör och librettot av Maria Sundqvist bygger på Sir Arthur Conan Doyles novell En skandal i Böhmen.
Än en gång har Maria Sundqvist, Operaverkstans konstnärliga ledare åstadkommit en högklassig uppsättning som riktar sig till alla åldrar.